!css

Kablosuz ağ erişim (WIFI) teknolojisi

Çoğu kablosuz ağ ekipman üreticisi, basit ve hızlı kurulum için yapılandırılmış yönlendiriciler sağlar. Bu genellikle tüm güvenlik seçeneklerinin devre dışı bırakıldığı anlamına gelir.

Bununla ilgili iki sorun var:

  • Bilgisayar korsanı internet bağlantınızda casusluk yapabilir ve örneğin e-posta şifrenizi alabilir. Öte yandan, bilgisayar korsanı çevrimiçi hesaplarınız için kişisel şifrelerini okuyamayacaktır (tarayıcınızın adresinde "http" yerine "https" yi arayarak güvenli bir sitede olduğunuzu kolayca kontrol edebilirsiniz).
  • İnternet bağlantınız üzerinden gerçekleşen kullanımdan siz sorumlusunuz. İstenmeyen ziyaretçiler, itibarsız web sitelerine girebilir veya bağlantınızı istismar edici  bir şekilde kullanabilir. İzinsiz giriş yapan herhangi bir iz bırakmaz ve bu  nedenle bu konuda hiçbir şey bilmediğinizi ispat etmek size kalacaktır.

Dolandırıcılık riskini sınırlamaya yönelik iyi alışkanlıklar:

Kablosuz ağınıza bağlantının şifrelendiğinden emin olun (örneğin, kişisel ve karmaşık bir WPA2 anahtarı kullanarak) ve ayrıca kablosuz yönlendiricinin yönetici konsolu varsayılan şifresini değiştirdiğinizden emin olun.